UHW1V222MHD
DigiKey Part Number
493-6871-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UHW1V222MHD
Description
CAP ALUM 2200UF 20% 35V RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2200 µF 35 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
UHW1V222MHD Models
Ripple Current @ Low Frequency
3.09 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
4.12 A @ 100 kHz
Impedance
11 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.492" Dia (12.50mm)
Voltage - Rated
35 V
Height - Seated (Max)
1.476" (37.50mm)
Lifetime @ Temp.
10000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C