UCS2G470MHD1TN
DigiKey Part Number
493-13291-1-ND - Cut Tape (CT)
493-13291-3-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UCS2G470MHD1TN
Description
CAP ALUM 47UF 20% 400V RADIAL TH
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
47 µF 400 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
UCS2G470MHD1TN Models
Ripple Current @ Low Frequency
590 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
1.18 A @ 100 kHz
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.630" Dia (16.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.043" (26.50mm)
Voltage - Rated
400 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C