UCS2G220MHD1TO
DigiKey Part Number
493-13289-1-ND - Cut Tape (CT)
493-13289-3-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UCS2G220MHD1TO
Description
CAP ALUM 22UF 20% 400V RADIAL TH
Manufacturer Standard Lead Time
28 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
22 µF 400 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
UCS2G220MHD1TO Models
Ripple Current @ Low Frequency
380 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
760 mA @ 100 kHz
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.492" Dia (12.50mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.846" (21.50mm)
Voltage - Rated
400 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C