UBT1V102MHD8TN | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 493-UBT1V102MHD8TNCT-ND - Cut Tape (CT) UBT1V102MHD8TTB-ND - Tape & Box (TB) |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | UBT1V102MHD8TN |
Description | CAP ALUM 1000UF 20% 35V RADIAL |
Manufacturer Standard Lead Time | 20 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 1000 µF 35 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 125°C |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | UBT1V102MHD8TN Models |
Category | Polarization Polar |
Mfr | Applications |
Series | Ripple Current @ Low Frequency 1.347 A @ 120 Hz |
Packaging Cut Tape (CT) Tape & Box (TB) | Ripple Current @ High Frequency 2.01 A @ 100 kHz |
Part Status Active | Impedance 31 mOhms |
Capacitance | Lead Spacing 0.295" (7.50mm) |
Tolerance ±20% | Size / Dimension 0.630" Dia (16.00mm) |
Voltage - Rated 35 V | Height - Seated (Max) 1.063" (27.00mm) |
Lifetime @ Temp. 10000 Hrs @ 125°C | Mounting Type |
Operating Temperature -40°C ~ 125°C | Package / Case Radial, Can |