UBT1V102MHD8TN
DigiKey Part Number
493-UBT1V102MHD8TNCT-ND - Cut Tape (CT)
UBT1V102MHD8TTB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UBT1V102MHD8TN
Description
CAP ALUM 1000UF 20% 35V RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1000 µF 35 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 125°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
UBT1V102MHD8TN Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
1.347 A @ 120 Hz
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Ripple Current @ High Frequency
2.01 A @ 100 kHz
Part Status
Active
Impedance
31 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.630" Dia (16.00mm)
Voltage - Rated
35 V
Height - Seated (Max)
1.063" (27.00mm)
Lifetime @ Temp.
10000 Hrs @ 125°C
Mounting Type
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C