GXC1J470MCQ1GS
DigiKey Part Number
GXC1J470MCQ1GTR-ND - Tape & Reel (TR)
493-GXC1J470MCQ1GSCT-ND - Cut Tape (CT)
493-GXC1J470MCQ1GSDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
GXC1J470MCQ1GS
Description
CAP ALUM HYBRID 47UF 20% 63V SMD
Manufacturer Standard Lead Time
28 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
47 µF 63 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can - SMD 27mOhm 4000 Hrs @ 135°C
Operating Temperature
-55°C ~ 135°C
Manufacturer
Nichicon
Ratings
AEC-Q200
Series
Applications
Automotive
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Features
High Vibration
Part Status
Active
Ripple Current @ Low Frequency
495 mA @ 120 Hz
Type
Hybrid
Ripple Current @ High Frequency
3.3 A @ 100 kHz
Capacitance
47 µF
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.425" (10.80mm)
Voltage - Rated
63 V
Surface Mount Land Size
0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
27mOhm
Mounting Type
Surface Mount
Lifetime @ Temp.
4000 Hrs @ 135°C