BZT52C16S
DigiKey Part Number
3372-BZT52C16STR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZT52C16S
Description
DIODE ZENER 16V 200MW SOD323
Customer Reference
Detailed Description
Zener Diode 16 V 200 mW ±5% Surface Mount SOD-323
Category
Impedance (Max) (Zzt)
40 Ohms
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
100 nA @ 12 V
Series
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
900 mV @ 10 mA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Zener (Nom) (Vz)
Package / Case
Tolerance
±5%
Supplier Device Package
SOD-323
Power - Max
200 mW