BZT52B20L0S001
DigiKey Part Number
3372-BZT52B20L0S001TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZT52B20L0S001
Description
DIODE ZENER 20V 500mW SOD-123
Customer Reference
Detailed Description
Zener Diode 20 V 500 mW ±2% Surface Mount SOD-123
Category
Impedance (Max) (Zzt)
51 Ohms
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
45 nA @ 14 V
Series
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
900 mV @ 10 mA
Operating Temperature
150°C (TJ)
Part Status
Active
Tolerance
±2%
Power - Max
500 mW