PZU3.6BA-QX
DigiKey Part Number
1727-PZU3.6BA-QXTR-ND - Tape & Reel (TR)
1727-PZU3.6BA-QXCT-ND - Cut Tape (CT)
1727-PZU3.6BA-QXDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PZU3.6BA-QX
Description
DIODE ZENER 3.6V 320MW SOD323
Customer Reference
Detailed Description
Zener Diode 3.6 V 320 mW ±5% Surface Mount SOD-323
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
5 µA @ 1 V
Mfr
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.1 V @ 100 mA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
150°C (TJ)
Part Status
Discontinued at DigiKey
Grade
Automotive
Voltage - Zener (Nom) (Vz)
Qualification
AEC-Q101
Tolerance
±5%
Mounting Type
Surface Mount
Power - Max
320 mW
Package / Case
Impedance (Max) (Zzt)
90 Ohms