PZU14B2A-QX
DigiKey Part Number
1727-PZU14B2A-QXTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PZU14B2A-QX
Description
DIODE ZENER 14V 320MW SOD323
Manufacturer Standard Lead Time
30 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Zener Diode 14 V 320 mW ±2% Surface Mount SOD-323
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
100 µA @ 11 V
Mfr
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.1 V @ 100 mA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
150°C (TJ)
Part Status
Active
Grade
Automotive
Voltage - Zener (Nom) (Vz)
Qualification
AEC-Q101
Tolerance
±2%
Mounting Type
Surface Mount
Power - Max
320 mW
Package / Case
Impedance (Max) (Zzt)
10 Ohms