PUMD10-QF
DigiKey Part Number
1727-PUMD10-QFTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PUMD10-QF
Description
TRANS PREBIAS 1NPN 1PNP 6-TSSOP
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Pre-Biased Bipolar Transistor (BJT) 1 NPN, 1 PNP - Pre-Biased (Dual) 50V 100mA 230MHz, 180MHz 200mW Surface Mount 6-TSSOP
Category
Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic
100mV @ 250µA, 5mA
Manufacturer
Nexperia USA Inc.
Current - Collector Cutoff (Max)
100nA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Frequency - Transition
230MHz, 180MHz
Part Status
Active
Power - Max
200mW
Transistor Type
1 NPN, 1 PNP - Pre-Biased (Dual)
Grade
Automotive
Current - Collector (Ic) (Max)
100mA
Qualification
AEC-Q101
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
50V
Mounting Type
Surface Mount
Resistor - Base (R1)
2.2kOhms
Package / Case
6-TSSOP, SC-88, SOT-363
Resistor - Emitter Base (R2)
47kOhms
Supplier Device Package
6-TSSOP
DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce
100 @ 10mA, 5V