PSMN5R0-80PS,127 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Texas Instruments
In Stock: 1,054
Datasheet
Similar
onsemi
In Stock: 1,022
Datasheet
onsemi
In Stock: 459
Infineon Technologies
In Stock: 892
Infineon Technologies
STMicroelectronics
In Stock: 923
N-Channel 80 V 100A (Tc) 270W (Tc) Through Hole TO-220AB
PSMN5R0-80PS,127
DigiKey Part Number
1727-4263-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PSMN5R0-80PS,127
Description
MOSFET N-CH 80V 100A TO220AB
Customer Reference
Detailed Description
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
4V @ 1mA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
101 nC @ 10 V
Packaging
Tube
Vgs (Max)
±20V
Part Status
Obsolete
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
6793 pF @ 12 V
FET Type
Power Dissipation (Max)
270W (Tc)
Technology
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
80 V
Mounting Type
Through Hole
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
TO-220AB
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Package / Case
Rds On (Max) @ Id, Vgs
4.7mOhm @ 15A, 10V