PSMN5R0-80BS,118 | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | PSMN5R0-80BS,118 |
Description | MOSFET N-CH 80V 100A D2PAK |
Customer Reference | |
Detailed Description | N-Channel 80 V 100A (Tc) 270W (Tc) Surface Mount D2PAK |
Datasheet | Datasheet |
Category | Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 1mA |
Mfr | Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 101 nC @ 10 V |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) | Vgs (Max) ±20V |
Part Status Obsolete | Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 6793 pF @ 40 V |
FET Type | Power Dissipation (Max) 270W (Tc) |
Technology | Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ) |
Drain to Source Voltage (Vdss) 80 V | Mounting Type Surface Mount |
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | Supplier Device Package D2PAK |
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V | Package / Case |
Rds On (Max) @ Id, Vgs 5.1mOhm @ 25A, 10V | Base Product Number |