PSMN5R0-30YL,115
DigiKey Part Number
1727-4168-2-ND - Tape & Reel (TR)
1727-4168-1-ND - Cut Tape (CT)
1727-4168-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PSMN5R0-30YL,115
Description
MOSFET N-CH 30V 91A LFPAK56
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 30 V 91A (Tc) 61W (Tc) Surface Mount LFPAK56, Power-SO8
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
2.15V @ 1mA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
29 nC @ 10 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Vgs (Max)
±20V
Part Status
Discontinued at DigiKey
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
1760 pF @ 12 V
FET Type
Power Dissipation (Max)
61W (Tc)
Technology
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
30 V
Mounting Type
Surface Mount
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C