PSMN5R0-100ES,127 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
onsemi
In Stock: 222
Datasheet
Similar
Infineon Technologies
In Stock: 0
Datasheet
N-Channel 100 V 120A (Tc) 338W (Tc) Through Hole I2PAK
PSMN5R0-100ES,127
DigiKey Part Number
1727-5286-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PSMN5R0-100ES,127
Description
MOSFET N-CH 100V 120A I2PAK
Customer Reference
Detailed Description
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
4V @ 1mA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
170 nC @ 10 V
Packaging
Tube
Vgs (Max)
±20V
Part Status
Obsolete
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
9900 pF @ 50 V
FET Type
Power Dissipation (Max)
338W (Tc)
Technology
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
100 V
Mounting Type
Through Hole
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
I2PAK
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Package / Case
Rds On (Max) @ Id, Vgs
5mOhm @ 25A, 10V