PSMN4R2-80YSEX is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Nexperia USA Inc.
In Stock: 0
Datasheet
N-Channel 80 V 170A (Tc) 294W (Tc) Surface Mount LFPAK56, Power-SO8
PSMN4R2-80YSEX
DigiKey Part Number
1727-PSMN4R2-80YSEXTR-ND - Tape & Reel (TR)
1727-PSMN4R2-80YSEXCT-ND - Cut Tape (CT)
1727-PSMN4R2-80YSEXDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PSMN4R2-80YSEX
Description
PSMN4R2-80YSE/SOT1023/4 LEADS
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
3.6V @ 1mA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
110 nC @ 10 V
Vgs (Max)
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
8000 pF @ 40 V
FET Type
Power Dissipation (Max)
294W (Tc)
Technology
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
80 V
Mounting Type
Surface Mount
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
LFPAK56, Power-SO8
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Package / Case
Rds On (Max) @ Id, Vgs
4.2mOhm @ 25A, 10V