PSMN057-200B,118
DigiKey Part Number
1727-4774-2-ND - Tape & Reel (TR)
1727-4774-1-ND - Cut Tape (CT)
1727-4774-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PSMN057-200B,118
Description
MOSFET N-CH 200V 39A D2PAK
Detailed Description
N-Channel 200 V 39A (Tc) 250W (Tc) Surface Mount D2PAK
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
4V @ 1mA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
96 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
3750 pF @ 25 V
Power Dissipation (Max)
250W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
200 V
Supplier Device Package
D2PAK
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
57mOhm @ 17A, 10V