PSMN030-150P,127 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
onsemi
In Stock: 1,013
Datasheet
Similar
Infineon Technologies
In Stock: 1,415
Datasheet
Infineon Technologies
IXYS
IXYS
In Stock: 15
Vishay Siliconix
In Stock: 389
N-Channel 150 V 55.5A (Tc) 250W (Tc) Through Hole TO-220AB
PSMN030-150P,127
DigiKey Part Number
1727-4659-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PSMN030-150P,127
Description
MOSFET N-CH 150V 55.5A TO220AB
Customer Reference
Detailed Description
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
4V @ 1mA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
98 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±20V
Packaging
Tube
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
3680 pF @ 25 V
Part Status
Obsolete
Power Dissipation (Max)
250W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Technology
Mounting Type
Through Hole
Drain to Source Voltage (Vdss)
150 V
Supplier Device Package
TO-220AB
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
30mOhm @ 25A, 10V