PSMN016-100YS,115
DigiKey Part Number
1727-4625-2-ND - Tape & Reel (TR)
1727-4625-1-ND - Cut Tape (CT)
1727-4625-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PSMN016-100YS,115
Description
MOSFET N-CH 100V 51A LFPAK56
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 100 V 51A (Tc) 117W (Tc) Surface Mount LFPAK56, Power-SO8
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
4V @ 1mA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
54 nC @ 10 V
Digi-Reel®
Vgs (Max)
±20V
Part Status
Active
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
2744 pF @ 50 V
FET Type
Power Dissipation (Max)
117W (Tc)
Technology
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
100 V
Mounting Type
Surface Mount
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
LFPAK56, Power-SO8
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Package / Case
Rds On (Max) @ Id, Vgs
16.3mOhm @ 15A, 10V