PSMN005-75B,118
DigiKey Part Number
1727-PSMN005-75B,118TR-ND - Tape & Reel (TR)
1727-PSMN005-75B,118CT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PSMN005-75B,118
Description
MOSFET N-CH 75V 75A D2PAK
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 75 V 75A (Tc) 230W (Tc) Surface Mount D2PAK
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
4V @ 1mA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
165 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±20V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
8250 pF @ 25 V
Part Status
Obsolete
Power Dissipation (Max)
230W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Technology
Mounting Type
Surface Mount
Drain to Source Voltage (Vdss)
75 V
Supplier Device Package
D2PAK
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
5mOhm @ 25A, 10V