PNE20060EPEZ
DigiKey Part Number
1727-PNE20060EPEZTR-ND - Tape & Reel (TR)
1727-PNE20060EPEZCT-ND - Cut Tape (CT)
1727-PNE20060EPEZDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PNE20060EPEZ
Description
DIODE STANDARD 200V 6A CFP15B
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode 200 V 6A Surface Mount CFP15B
Category
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Mfr
Reverse Recovery Time (trr)
30 ns
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Current - Reverse Leakage @ Vr
1 µA @ 200 V
Capacitance @ Vr, F
65pF @ 4V, 1MHz
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
200 V
Package / Case
Current - Average Rectified (Io)
6A
Supplier Device Package
CFP15B
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
940 mV @ 6 A
Operating Temperature - Junction
175°C