PNE20040EPX is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Taiwan Semiconductor Corporation
In Stock: 11,966
Datasheet
Diode 200 V 4A Surface Mount SOD-128/CFP5
SOD-128
Recovery Rectifiers in CFP15B | Datasheet Preview
PNE20040EPX
DigiKey Part Number
1727-PNE20040EPXTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PNE20040EPX
Description
DIODE STD 200V 4A SOD128/CFP5
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Reverse Recovery Time (trr)
30 ns
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
1 µA @ 200 V
Capacitance @ Vr, F
55pF @ 4V, 1MHz
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
200 V
Supplier Device Package
SOD-128/CFP5
Current - Average Rectified (Io)
4A
Operating Temperature - Junction
175°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
930 mV @ 4 A
Base Product Number
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)