PMV100ENEAR | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | PMV100ENEAR |
Description | MOSFET N-CH 30V 3A TO236AB |
Customer Reference | |
Detailed Description | N-Channel 30 V 3A (Ta) 460mW (Ta), 4.5W (Tc) Surface Mount TO-236AB |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | PMV100ENEAR Models |
Category | Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 5.5 nC @ 10 V |
Mfr | Vgs (Max) ±20V |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 160 pF @ 15 V |
Part Status Discontinued at DigiKey | Power Dissipation (Max) 460mW (Ta), 4.5W (Tc) |
FET Type | Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ) |
Technology | Grade Automotive |
Drain to Source Voltage (Vdss) 30 V | Qualification AEC-Q101 |
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | Mounting Type Surface Mount |
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 4.5V, 10V | Supplier Device Package TO-236AB |
Rds On (Max) @ Id, Vgs 72mOhm @ 3A, 10V | Package / Case |
Vgs(th) (Max) @ Id 2.5V @ 250µA | Base Product Number |