PMPB50XNX
DigiKey Part Number
1727-PMPB50XNXTR-ND - Tape & Reel (TR)
1727-PMPB50XNXCT-ND - Cut Tape (CT)
1727-PMPB50XNXDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PMPB50XNX
Description
PMPB50XN/SOT1220-2/DFN2020M-6
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 110 V 5A (Ta) 580mW (Ta), 13W (Tc) Surface Mount DFN2020M-6
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
1.4V @ 250µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
6.7 nC @ 4.5 V
Vgs (Max)
±12V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
741.5 pF @ 50 V
FET Type
Power Dissipation (Max)
580mW (Ta), 13W (Tc)
Technology
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
110 V
Mounting Type
Surface Mount
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
DFN2020M-6
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
2.5V, 4.5V
Package / Case
Rds On (Max) @ Id, Vgs
70mOhm @ 3.9A, 4.5V