PMPB20XPE,115
DigiKey Part Number
1727-1368-2-ND - Tape & Reel (TR)
1727-1368-1-ND - Cut Tape (CT)
1727-1368-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PMPB20XPE,115
Description
MOSFET P-CH 20V 7.2A DFN2020MD-6
Customer Reference
Detailed Description
P-Channel 20 V 7.2A (Ta) 1.7W (Ta), 12.5W (Tc) Surface Mount DFN2020MD-6
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
900mV @ 250µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
45 nC @ 4.5 V
Vgs (Max)
±12V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
2945 pF @ 10 V
FET Type
Power Dissipation (Max)
1.7W (Ta), 12.5W (Tc)
Technology
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
20 V
Mounting Type
Surface Mount
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
1.8V, 4.5V
Package / Case
Rds On (Max) @ Id, Vgs
23.5mOhm @ 7.2A, 4.5V