PMPB20EN,115 is out of stock and backorders are currently unavailable.
Available Substitutes:
Similar
Texas Instruments
In Stock: 6,979
Datasheet
Similar
Diodes Incorporated
In Stock: 0
Datasheet
Diodes Incorporated
N-Channel 30 V 7.2A (Ta) 1.7W (Ta), 12.5W (Tc) Surface Mount DFN2020MD-6
PMPB20EN,115
DigiKey Part Number
1727-PMPB20EN,115TR-ND - Tape & Reel (TR)
1727-PMPB20EN,115CT-ND - Cut Tape (CT)
1727-PMPB20EN,115DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PMPB20EN,115
Description
MOSFET N-CH 30V 7.2A DFN2020MD-6
Customer Reference
Detailed Description
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
2V @ 250µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
10.8 nC @ 10 V
Vgs (Max)
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
435 pF @ 10 V
FET Type
Power Dissipation (Max)
1.7W (Ta), 12.5W (Tc)
Technology
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
30 V
Mounting Type
Surface Mount
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
4.5V, 10V
Package / Case
Rds On (Max) @ Id, Vgs
19.5mOhm @ 7A, 10V