PMPB10XNE,115 is out of stock and backorders are currently unavailable.
Available Substitutes:
Similar
Alpha & Omega Semiconductor Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Texas Instruments
In Stock: 8,534
Datasheet
N-Channel 20 V 9A (Ta) 1.7W (Ta), 12.5W (Tc) Surface Mount DFN2020MD-6
PMPB10XNE,115
DigiKey Part Number
1727-PMPB10XNE,115TR-ND - Tape & Reel (TR)
1727-PMPB10XNE,115CT-ND - Cut Tape (CT)
1727-PMPB10XNE,115DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PMPB10XNE,115
Description
MOSFET N-CH 20V 9A DFN2020MD-6
Customer Reference
Detailed Description
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
900mV @ 250µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
34 nC @ 4.5 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Vgs (Max)
±12V
Part Status
Discontinued at DigiKey
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
2175 pF @ 10 V
FET Type
Power Dissipation (Max)
1.7W (Ta), 12.5W (Tc)
Technology
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
20 V
Mounting Type
Surface Mount
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
DFN2020MD-6
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
1.8V, 4.5V
Package / Case
Rds On (Max) @ Id, Vgs
14mOhm @ 9A, 4.5V