PMEG60T50ELP-QX
DigiKey Part Number
1727-PMEG60T50ELP-QXTR-ND - Tape & Reel (TR)
1727-PMEG60T50ELP-QXCT-ND - Cut Tape (CT)
1727-PMEG60T50ELP-QXDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PMEG60T50ELP-QX
Description
DIODE SCHOTTK 60V 5A SOD128/CFP5
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode 60 V 5A Surface Mount SOD-128/CFP5
Category
Reverse Recovery Time (trr)
16 ns
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
1.8 µA @ 60 V
Capacitance @ Vr, F
560pF @ 1V, 1MHz
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
60 V
Mounting Type
Current - Average Rectified (Io)
5A
Package / Case
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
690 mV @ 5 A
Supplier Device Package
SOD-128/CFP5
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Operating Temperature - Junction
175°C