PMEG60T10ELRX | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | PMEG60T10ELRX |
Description | DIODE SCHOTTKY 60V 1A SOD123W |
Manufacturer Standard Lead Time | 16 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Diode 60 V 1A Surface Mount SOD-123W |
Datasheet | Datasheet |
Category | Current - Reverse Leakage @ Vr 650 nA @ 60 V |
Mfr | Capacitance @ Vr, F 245pF @ 1V, 1MHz |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Grade Automotive |
Part Status Active | Qualification AEC-Q101 |
Technology | Mounting Type |
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 60 V | Package / Case |
Current - Average Rectified (Io) 1A | Supplier Device Package SOD-123W |
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 600 mV @ 1 A | Operating Temperature - Junction 175°C (Max) |
Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | Base Product Number |