PMEG40T30EPX | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | PMEG40T30EPX |
Description | DIODE SCHOTTK 40V 3A SOD128/CFP5 |
Manufacturer Standard Lead Time | 16 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Diode 40 V 3A Surface Mount SOD-128/CFP5 |
Datasheet | Datasheet |
Category | Current - Reverse Leakage @ Vr 28 µA @ 40 V |
Mfr | Capacitance @ Vr, F 560pF @ 1V, 1MHz |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Grade Automotive |
Part Status Active | Qualification AEC-Q101 |
Technology | Mounting Type |
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 40 V | Package / Case |
Current - Average Rectified (Io) 3A | Supplier Device Package SOD-128/CFP5 |
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 450 mV @ 3 A | Operating Temperature - Junction 175°C (Max) |
Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | Base Product Number |