PMEG4005ET-QR is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
onsemi
In Stock: 7
Datasheet
Diode 40 V 500mA Surface Mount TO-236AB
PMEG4005ET-QR
DigiKey Part Number
1727-PMEG4005ET-QRTR-ND - Tape & Reel (TR)
1727-PMEG4005ET-QRCT-ND - Cut Tape (CT)
1727-PMEG4005ET-QRDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PMEG4005ET-QR
Description
DIODE SCHOTTKY 40V 500MA TO236AB
Manufacturer Standard Lead Time
30 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
100 µA @ 40 V
Mfr
Capacitance @ Vr, F
43pF @ 1V, 1MHz
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
40 V
Package / Case
Current - Average Rectified (Io)
500mA
Supplier Device Package
TO-236AB
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
470 mV @ 500 mA
Operating Temperature - Junction
150°C
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)