PMEG4005CT-QR is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Panjit International Inc.
In Stock: 66
Datasheet
Diode Array 1 Pair Common Cathode 40 V 500mA Surface Mount TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
PMEG4005CT-QR
DigiKey Part Number
1727-PMEG4005CT-QRTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PMEG4005CT-QR
Description
DIODE ARR SCHOTTKY 40V TO-236AB
Manufacturer Standard Lead Time
30 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Manufacturer
Nexperia USA Inc.
Reverse Recovery Time (trr)
13 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr
100 µA @ 40 V
Operating Temperature - Junction
150°C
Diode Configuration
1 Pair Common Cathode
Technology
Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
40 V
Mounting Type
Surface Mount
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)
500mA
Package / Case
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
470 mV @ 500 mA