PMEG4002EJ-QX is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
Taiwan Semiconductor Corporation
In Stock: 1,833
Datasheet
Diode 40 V 200mA Surface Mount SOD-323F
PMEG4002EJ-QX
DigiKey Part Number
1727-PMEG4002EJ-QXTR-ND - Tape & Reel (TR)
1727-PMEG4002EJ-QXCT-ND - Cut Tape (CT)
1727-PMEG4002EJ-QXDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PMEG4002EJ-QX
Description
DIODE SCHOTTKY 40V 200MA SOD323F
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Speed
Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
10 µA @ 40 V
Digi-Reel®
Grade
Automotive
Part Status
Active
Qualification
AEC-Q101
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
40 V
Package / Case
Current - Average Rectified (Io)
200mA