PMEG2010EAZ
DigiKey Part Number
1727-PMEG2010EAZTR-ND - Tape & Reel (TR)
1727-PMEG2010EAZCT-ND - Cut Tape (CT)
1727-PMEG2010EAZDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PMEG2010EAZ
Description
DIODE SCHOTTKY 20V 1A SOD323
Customer Reference
Detailed Description
Diode 20 V 1A Surface Mount SOD-323
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
50 µA @ 15 V
Mfr
Capacitance @ Vr, F
19pF @ 5V, 1MHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Grade
Automotive
Part Status
Discontinued at DigiKey
Qualification
AEC-Q101
Technology
Mounting Type
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
20 V
Package / Case
Current - Average Rectified (Io)
1A
Supplier Device Package
SOD-323
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
550 mV @ 1 A
Operating Temperature - Junction
125°C (Max)
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)