PMEG150G10ELRX is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Taiwan Semiconductor Corporation
In Stock: 4,152
Datasheet
Diode 150 V 1A Surface Mount SOD-123W
Sigi Rectifiers in CFP Packages | Datasheet Preview
PMEG150G10ELRX
DigiKey Part Number
1727-PMEG150G10ELRXTR-ND - Tape & Reel (TR)
1727-PMEG150G10ELRXCT-ND - Cut Tape (CT)
1727-PMEG150G10ELRXDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PMEG150G10ELRX
Description
DIODE SIGE 150V 1A SOD123W
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
PMEG150G10ELRX Models
Category
Reverse Recovery Time (trr)
15 ns
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
30 nA @ 150 V
Capacitance @ Vr, F
34pF @ 1V, 1MHz
Part Status
Obsolete
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
150 V
Supplier Device Package
SOD-123W
Current - Average Rectified (Io)
1A
Operating Temperature - Junction
175°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
850 mV @ 1 A
Base Product Number
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)