PMEG100V060ELPE-QZ
DigiKey Part Number
1727-PMEG100V060ELPE-QZTR-ND - Tape & Reel (TR)
1727-PMEG100V060ELPE-QZCT-ND - Cut Tape (CT)
1727-PMEG100V060ELPE-QZDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PMEG100V060ELPE-QZ
Description
DIODE SCHOTTKY 100V 6A CFP15B
Detailed Description
Diode 100 V 6A Surface Mount CFP15B
Category
Reverse Recovery Time (trr)
8 ns
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
450 nA @ 100 V
Capacitance @ Vr, F
175pF @ 1V, 1MHz
Part Status
Active
Grade
Automotive
Technology
Qualification
AEC-Q101
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
100 V
Mounting Type
Current - Average Rectified (Io)
6A
Package / Case
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
840 mV @ 6 A
Supplier Device Package
CFP15B
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Operating Temperature - Junction
175°C