PMEG060V100EPDAZ
DigiKey Part Number
1727-7639-2-ND - Tape & Reel (TR)
1727-7639-1-ND - Cut Tape (CT)
1727-7639-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PMEG060V100EPDAZ
Description
DIODE SCHOTTKY 60V 10A CFP15
Customer Reference
Detailed Description
Diode 60 V 10A Surface Mount CFP15
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
700 µA @ 60 V
Mfr
Capacitance @ Vr, F
350pF @ 10V, 1MHz
Part Status
Not For New Designs
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
60 V
Package / Case
Current - Average Rectified (Io)
10A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
560 mV @ 10 A
Operating Temperature - Junction
175°C (Max)
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)