PMEG060V100EPDAZ | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | PMEG060V100EPDAZ |
Description | DIODE SCHOTTKY 60V 10A CFP15 |
Customer Reference | |
Detailed Description | Diode 60 V 10A Surface Mount CFP15 |
Datasheet | Datasheet |
Category | Current - Reverse Leakage @ Vr 700 µA @ 60 V |
Mfr | Capacitance @ Vr, F 350pF @ 10V, 1MHz |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Grade Automotive |
Part Status Not For New Designs | Qualification AEC-Q101 |
Technology | Mounting Type |
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 60 V | Package / Case |
Current - Average Rectified (Io) 10A | Supplier Device Package CFP15 |
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 560 mV @ 10 A | Operating Temperature - Junction 175°C (Max) |
Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | Base Product Number |