PMEG050V150EPDZ | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | PMEG050V150EPDZ |
Description | DIODE SCHOTTKY 50V 15A CFP15 |
Customer Reference | |
Detailed Description | Diode 50 V 15A Surface Mount CFP15 |
Datasheet | Datasheet |
Category | Current - Reverse Leakage @ Vr 1 mA @ 50 V |
Mfr | Capacitance @ Vr, F 1750pF @ 1V, 1MHz |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Grade Automotive |
Part Status Not For New Designs | Qualification AEC-Q101 |
Technology | Mounting Type |
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 50 V | Package / Case |
Current - Average Rectified (Io) 15A | Supplier Device Package CFP15 |
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 500 mV @ 15 A | Operating Temperature - Junction -55°C ~ 175°C |
Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | Base Product Number |