PMEG050T150EPDZ
DigiKey Part Number
1727-8329-2-ND - Tape & Reel (TR)
1727-8329-1-ND - Cut Tape (CT)
1727-8329-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PMEG050T150EPDZ
Description
DIODE SCHOTTKY 50V 15A CFP15
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode 50 V 15A Surface Mount CFP15
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
100 µA @ 50 V
Mfr
Capacitance @ Vr, F
800pF @ 10V, 1MHz
Part Status
Active
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
50 V
Package / Case
Current - Average Rectified (Io)
15A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
550 mV @ 15 A
Operating Temperature - Junction
175°C (Max)
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)