PMEG045V050EPEZ
DigiKey Part Number
1727-PMEG045V050EPEZTR-ND - Tape & Reel (TR)
1727-PMEG045V050EPEZCT-ND - Cut Tape (CT)
1727-PMEG045V050EPEZDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PMEG045V050EPEZ
Description
DIODE SCHOTTKY 45V 5A CFP15B
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode 45 V 5A Surface Mount CFP15B
Category
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Mfr
Reverse Recovery Time (trr)
18 ns
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Current - Reverse Leakage @ Vr
300 µA @ 45 V
Part Status
Active
Capacitance @ Vr, F
540pF @ 1V, 1MHz
Technology
Mounting Type
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
45 V
Package / Case
Current - Average Rectified (Io)
5A
Supplier Device Package
CFP15B
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
490 mV @ 5 A
Operating Temperature - Junction
175°C