PMEG040V050EPDZ
DigiKey Part Number
1727-7633-2-ND - Tape & Reel (TR)
1727-7633-1-ND - Cut Tape (CT)
1727-7633-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PMEG040V050EPDZ
Description
DIODE SCHOTTKY 40V 5A CFP15
Customer Reference
Detailed Description
Diode 40 V 5A Surface Mount CFP15
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
120 µA @ 40 V
Mfr
Capacitance @ Vr, F
395pF @ 1V, 1MHz
Part Status
Not For New Designs
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
40 V
Package / Case
Current - Average Rectified (Io)
5A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
520 mV @ 5 A
Operating Temperature - Junction
175°C (Max)
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)