PESD3V3L2BT,215
DigiKey Part Number
1727-3826-2-ND - Tape & Reel (TR)
1727-3826-1-ND - Cut Tape (CT)
1727-3826-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PESD3V3L2BT,215
Description
TVS DIODE 3.3VWM 26VC TO236AB
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
26V Clamp 15A (8/20µs) Ipp Tvs Diode Surface Mount TO-236AB
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
PESD3V3L2BT,215 Models
Mfr
Applications
General Purpose
Capacitance @ Frequency
101pF @ 1MHz
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TA)
Automotive
Bidirectional Channels
2
Qualification
AEC-Q100
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
3.3V (Max)
Voltage - Breakdown (Min)
5.8V
Package / Case
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
26V
Supplier Device Package
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
15A (8/20µs)
Base Product Number
Power - Peak Pulse
350W