PESD36VL2BT-QR
DigiKey Part Number
1727-PESD36VL2BT-QRTR-ND - Tape & Reel (TR)
1727-PESD36VL2BT-QRCT-ND - Cut Tape (CT)
1727-PESD36VL2BT-QRDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PESD36VL2BT-QR
Description
TVS DIODE 36VWM 43VC TO236AB
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
43V (Typ) Clamp 3.2A (8/20µs) Ipp Tvs Diode Surface Mount TO-236AB
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
PESD36VL2BT-QR Models
Category
Power Line Protection
No
Mfr
Applications
CAN
Capacitance @ Frequency
8.6pF @ 1MHz
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TA)
Type
Zener
Grade
Automotive
Bidirectional Channels
2
Qualification
AEC-Q101
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
36V (Max)
Voltage - Breakdown (Min)
37V
Package / Case
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
43V (Typ)
Supplier Device Package
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
3.2A (8/20µs)