PESD24VS1ULD,315
DigiKey Part Number
1727-1728-2-ND - Tape & Reel (TR)
1727-1728-1-ND - Cut Tape (CT)
1727-1728-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PESD24VS1ULD,315
Description
TVS DIODE 24VWM 70VC DFN1006D-2
Customer Reference
Detailed Description
70V Clamp 3A (8/20µs) Ipp Tvs Diode Surface Mount, Wettable Flank DFN1006D-2
Category
Power - Peak Pulse
150W
Capacitance @ Frequency
23pF @ 1MHz
Part Status
Discontinued at DigiKey
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TA)
Automotive
Unidirectional Channels
1
Qualification
AEC-Q101
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
24V (Max)
Mounting Type
Surface Mount, Wettable Flank
Voltage - Breakdown (Min)
26.5V
Package / Case
2-XDFN
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
70V
Supplier Device Package
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
3A (8/20µs)