PESD15VS5UD,115
DigiKey Part Number
1727-3888-2-ND - Tape & Reel (TR)
1727-3888-1-ND - Cut Tape (CT)
1727-3888-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PESD15VS5UD,115
Description
TVS DIODE 15VWM 33VC 6TSOP
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
33V Clamp 6A (8/20µs) Ipp Tvs Diode Surface Mount 6-TSOP
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
PESD15VS5UD,115 Models
Applications
General Purpose
Capacitance @ Frequency
60pF @ 1MHz
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TA)
Type
Zener
Grade
Automotive
Unidirectional Channels
5
Qualification
AEC-Q100
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
15V (Max)
Voltage - Breakdown (Min)
17V
Package / Case
SC-74, SOT-457
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
33V
Supplier Device Package
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
6A (8/20µs)
Base Product Number
Power - Peak Pulse
200W