PESD15VL2BT-QR
DigiKey Part Number
1727-PESD15VL2BT-QRTR-ND - Tape & Reel (TR)
1727-PESD15VL2BT-QRCT-ND - Cut Tape (CT)
1727-PESD15VL2BT-QRDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PESD15VL2BT-QR
Description
TVS DIODE 15VWM 44VC TO236AB
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
44V Clamp 5A (8/20µs) Ipp Tvs Diode Surface Mount TO-236AB
Applications
Telecom
Capacitance @ Frequency
16pF @ 1MHz
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TA)
Type
Zener
Grade
Automotive
Bidirectional Channels
2
Qualification
AEC-Q101
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
15V (Max)
Voltage - Breakdown (Min)
17.1V
Package / Case
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
44V
Supplier Device Package
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
5A (8/20µs)
Base Product Number
Power - Peak Pulse
200W