PDZ5.1B-QX is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
Taiwan Semiconductor Corporation
In Stock: 15,168
Datasheet
Similar
Diotec Semiconductor
In Stock: 3,000
Datasheet
Panjit International Inc.
Zener Diode 5.1 V 400 mW ±2% Surface Mount SOD-323
PESD15VL1BA,115
PDZ5.1B-QX
DigiKey Part Number
1727-PDZ5.1B-QXTR-ND - Tape & Reel (TR)
1727-PDZ5.1B-QXCT-ND - Cut Tape (CT)
1727-PDZ5.1B-QXDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PDZ5.1B-QX
Description
DIODE ZENER 5.1V 400MW SOD323
Manufacturer Standard Lead Time
30 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
2 µA @ 1.5 V
Mfr
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.1 V @ 100 mA
Series
Operating Temperature
150°C (TJ)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Part Status
Active
Tolerance
±2%
Package / Case
Power - Max
400 mW
Supplier Device Package
SOD-323
Impedance (Max) (Zzt)
60 Ohms