PBSS4230T,215
DigiKey Part Number
1727-3898-2-ND - Tape & Reel (TR)
1727-3898-1-ND - Cut Tape (CT)
1727-3898-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PBSS4230T,215
Description
TRANS NPN 30V 2A TO-236AB
Manufacturer Standard Lead Time
30 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Bipolar (BJT) Transistor NPN 30 V 2 A 230MHz 480 mW Surface Mount TO-236AB
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
PBSS4230T,215 Models
Category
Power - Max
480 mW
Mfr
Frequency - Transition
230MHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
150°C (TJ)
Part Status
Active
Grade
Automotive
Transistor Type
Qualification
AEC-Q100
Current - Collector (Ic) (Max)
2 A
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
30 V
Package / Case
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic
320mV @ 200mA, 2A
Supplier Device Package
TO-236AB
Current - Collector Cutoff (Max)
100nA (ICBO)
Base Product Number
DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce
300 @ 1A, 2V