PBLS4005Y,115 | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | PBLS4005Y,115 |
Customer Reference | |
Detailed Description | Pre-Biased Bipolar Transistor (BJT) 1 NPN Pre-Biased, 1 PNP 50V, 40V 100mA, 500mA 300MHz 300mW Surface Mount 6-TSSOP |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | PBLS4005Y,115 Models |
Category | DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce 80 @ 5mA, 5V / 150 @ 100mA, 2V |
Manufacturer Nexperia USA Inc. | Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic 150mV @ 500µA, 10mA / 350mV @ 50mA, 500mA |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Current - Collector Cutoff (Max) 1µA |
Part Status Active | Frequency - Transition 300MHz |
Transistor Type 1 NPN Pre-Biased, 1 PNP | Power - Max 300mW |
Current - Collector (Ic) (Max) 100mA, 500mA | Mounting Type Surface Mount |
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) 50V, 40V | Package / Case 6-TSSOP, SC-88, SOT-363 |
Resistor - Base (R1) 47kOhms | Supplier Device Package 6-TSSOP |
Resistor - Emitter Base (R2) 47kOhms | Base Product Number |